A ZTE Röplabda Klub kialakulása!
A z 1960-as években, még a világon nagyon fiatalnak számító Röplabda sportág is meghonosodott megyénkben. Nagyon sok csapat volt, itt próbálkozott eleinte a ZTE is több-kevesebb sikerrel. Mígnem 1965-ben a megyei bajnokságot megnyerve kivívták a jogot az NB II-be való feljutás osztályozó mérkőzésein való részvételre. Ezt a tornát megnyertük és jogot szereztünk az NB II-ben való indulásra. 1966-tól már NB II-es mérkőzések voltak Zalaegerszegen. Az első év nem várt nagy sikert hozott, hisz a csapat a 3. helyen végzett. 1967 aztán a teljes sikert lett, hisz a csapat a nagy rivális MTK-t megelőzve megnyerte az NB II-t és jogot szerzett a megyében elsőként az NB I-ben való indulásra. Nagy siker és öröm volt akkoriban. Az NB II-t megnyert csapat tagjai Horváth Ferenc edző vezetésével Markos Alfréd, Sümegi Pál, Horváth Pál, Váczy Győző, Könczöl István, Varga János a csapatot mozgató személy, Cséve Lajos, Horváth Miklós és az abban az évben a csapathoz került Tomanóczy Tibor.
De játszott a csapatban még Bodrogi György és Varga Péter is. Hosszú éveken át mostohagyerekként szerepelt a röplabda a csapatsportok között. Igaz a szurkolók is nehezen szokták meg, de aztán nagyon megszerették a csapatot hisz mindig „teltházas” mérkőzéseket játszottunk és nagy volt a biztatás, ami nagyban segítette a csapatot. Sokan kétkedve fogadták, hogy megállja e helyét az NB I-ben a gárda, de az eredmények és a jó játék mindezt igazolta. Az NB I-be való feljutás természetesen csapaterősítést is igényelt. Ekkor került a ZTE- hez a későbbi sikeredző Borosnyai Sándor, Markolt János, Aradvári György, Varga Gellért, Borda József. Az NB I második csoportjában folytak a küzdelmek ahol szintén nem vallott szégyent a ZTE röplabda. A későbbiek során egyre erősödött a gárda és feljutott az úgynevezett Extra ligába. Itt aztán a legjobbakkal vették fel a küzdelmet. A legnagyobb elismerések egyike az volt, hogy a Budapesti csapatok sem jöhettek biztosra Zalaegerszegen, mert nem egykönnyen adta meg magát a csapat. Több esetben volt a Vidék Legjobbja a ZTE, ami azt jelentette, hogy a fővárosi csapatok mögött mi végeztünk a nagyobb röplabdás múlttal rendelkező vidéki csapatok előtt.
Első NB I-e mérkőzéseinket az akkori Ságvári Gimnáziumban /ma Zárda/ játszottuk, ami kicsinek bizonyult, mert a szurkolók nem fértek be a lelátóra és a terembe. Utána épült a Dimitrov szakközépiskola és tornaterme, ami nagyon jó volt, de még ez is kicsinek bizonyult. Nem volt egy igazi terme otthona a csapatnak. Aztán jött a lelátós Kilián iskola torna terme ahol igazi otthonra leltek a játékosok és szurkolók egyaránt. De még ez sem volt elég és jött az Ostoros csarnok és a Sportcsarnok ahol már kényelmesen lehetett szurkolni a csapatnak. Nagyon Szép időszaka volt ez a Zalai Röplabdának. A szurkolók ZTE sportolók egymás mellet voltak és egymás versenyin szurkoltak a sikerekért. Nagyon jó Klubélet folyt az Egyesületen belül. Mindenki ismeret mindenkit sportágtól függetlenül.
Az Extra ligába való feljutás után is nagyon jó eredményt ért el a csapat. Egyik legnagyobb eredmény a Magyar Kupa 4. hely. A szép sikeres eredmények elérésében nagyon sokat köszönhetünk a Megye és a Város vezetésének, akik mindent biztosítottak a lehetőségen belül a csapat számára. De Köszönet illeti az Edzőket, Vezetőket, a Csapat mellett tevékenykedő Technikai személyzetet és természetesen a játékosokat, akik szabadidejüket feláldozva dolgoztak a sikerekért. Mindenki nagyon megszerette ezt a gyönyörű sportágat. A szurkolók nem csalódtak a csapatban. Igaz voltak gyengébb eredmények is, de akkor is csak a biztatás volt. Már az országban irigyelték a ZTE Röplabdásait, hisz volt úgy, hogy 4 általános iskolában és 2 középiskolában oktatták a testnevelők e gyönyörű és ma is az egyik legnépszerűbb sportágat.
1972-től meg lett a jó eredménye sikere. Megrendezésre került az I Göcsej Kupa. Ami a következő évben Nemzetközi rangot kapott hisz EURÓPA NAGY Röplabda nemzeteinek Ifjusági Válogatottjai vettek részt ezeken a tornákon. Olyan szintű volt, hogy szinte könyörögtek az Országok, hogy az Ő csapatuk is részt vehessen az Európa Bajnoksággal felérő tornán. Egész Európába vitték Jó Hírét Városunknak.
Mivel a gyerekek nagyon meg szerették e nehéz sportágat és természetesen meg is tanulták mindenhol csak röplabdázó gyerekeket lehetett látni, akik otthon a házak között felállított porolók felett játszottak. Jó volt körbemenni a városon abban az időben. Sokan meg is álltak nézni az ügyes fiatalokat.
E népszerűség hozta magával, hogy több válogatott Röplabdás is kikerült a ZTE-ből. Elsőként Markolt János, aki nem okozott csalódást. Őt aztán többen követték, Bokor László, Magyar Zoltán, Tóth Béla, ifj. Tomanóczy Tibor aki Buzek Lászlót váltotta a felnőtt válogatottban, Mózer Zoltán.
Az ifjúsági válogatottnak is nagyon sok játékost biztosított a ZTE, akik mind megállták helyüket és Nem hoztak szégyent a ZTE-re és városukra.
Még néhány évig nagyon jól szerepeltek a Röplabdások, de aztán jött a kevesebb támogatás. Mivel a megye és a város vezetésében nem volt egy olyan megfelelő személy, aki segítette volna csapatot, így elkezdett lassan leépülni a világ egyik legnépszerűbb sportága, ami aztán meg is szűnt megfelel támogatottság hiányában. Ami egyszer megszűnt azt nagyon nehéz újrakezdeni. De a röplabdát szerető személyek nem adták fel és néhány év után újraindult ez a szép sportág.
2011-ben újraszerveződött a röplabda klub és ZTE RK néven a Dunántúl bajnokságot megnyerve jelenleg az NB II-ben szerepel a csapat. A történet pedig folytatódik….